Основною причиною травматизму взимку стає ожеледиця, ранній початок темряви, слизьке взуття
Погіршення стану доріг призводить до підвищення частоти дорожніх пригод і зростання числа потерпілих. Найбільш часті пошкодження при цьому, за спостереженням медиків є: черепно – мозкові травми, перелами кісток кінцівок, сполучені травми...
ПОСПІХ- основна причина травматизму!
|
Багато хто не помічає льоду, припорошеного снігом, в результаті чого падають і отримують різноманітні травми. Крім того, значна частина травм пов’язана з громадським транспортом - підслизнувся та впав при вході до автобусу або тролейбусу так і при виході з них. Особливо безпечними можуть бути падіння на слизьких сходинках. Діти та молодь люблять кататися на слизькіх доріжках та гірках.
Найбільш часто зустрічається перелом променевої кістки у типовому місці, переломи гомілкових кісток та ключиці, забиття плечової кістки, пошкодження зв’язкового апарату гомілкостопного та колінного суглобів, черепно-мозкові травми. Переломи верхніх кінцівок виникають через те, що, падаючи, людина інстинктивно виставляє вперед руку і завалюється на неї всією масою тіла. Аналогічно невдало виставлена нога ламається в області гомілки. У жінок цьому сприяє також і носіння взуття на високих підборах.
У людей похилого віку особливо часті переломи через вікові особливості їх скелету (підвищена крихкість кісток, зниження еластичності зв'язок та м’язів). Людям похилого віку без необхідності при ожеледиці з дому взагалі не рекомендується виходити. Цих же рекомендацій повинні дотримувати і вагітні жінки.
БЕЗПЕЧНЕ ПЕРЕСУВАННЯ під час ожеледиці
Щоб знизити ризик падіння при ожеледиці, слід дотримуватись наступних правил:
носити взуття бажано на плоскій підошві або на низькому квадратному підборі;
можна прикріплювати до підошви льодоступи;
при ожеледиці слід ходити по особливому – якби трішки ковзати, наче на маленьких лижах, наступати на всю підошву;
уважно дивитись під ноги (у поспіху можна не помітити навіть оголений лід);
ходити бажано як можна повільніше;
якщо ви носите довге пальто або шубу, обов’язково піднімайте поли одягу коли виходите з транспорту або спускаєтесь по сходинках;
не ходіть дуже близько біля стін будівель – з даху може впасти бурулька або шмат снігу.
НАВЧІТЬСЯ ПАДАТИ БЕЗПЕЧНО
Якщо почуваєте, що втратили рівновагу, намагайтеся впасти з найменшими втратами:
при падіння слід згрупуватись – це зменшить силу удару об лід, постарайтесь присісти - це зменшить висоту падіння;
у момент падіння слід напружити м’язи – отримаєте лише забій;
завжди безпечніше падати на бік, саме так можливо захистити таз, хребет та кінцівки;
при падіння обличчям на землю, голову слід втягнути в плечі, лікті притиснути до боків, спину випростати, ноги трішечки зігнути; ні в якому разі не слід приземлятись на витягнуті руки;
при падінні на спину максимально прижати підборіддя до грудей, а руки розкинути як можна ширше;
якщо падаєте із слизьких сходинок, намагайтеся прикрити обличчя і голову руками. Не слід затримувати падіння, розтопирюючи кінцівки, це збільшить кількість переломів.
ДІЇ при ТРАВМІ
При отримані травми:
необхідно створити умови нерухомості травмованої кінцівки за допомогою підручних засобів та визвати бригаду швидкої допомоги або самостійно звернутись до найближчого медичного закладу.
Консультація лікаря не потрібна лише за умов легкого забою.
При травмі голови консультація лікаря ОБОВ'ЯЗКОВА!
|
Дорослі повинні вміти надати першу допомогу дитині!
|
ПРОФІЛАКТИКА травм взимку
Основний спосіб профілактики – це обачність і обережність при пересуванні по тротуарам і доріжкам, пішохідним переходам на проїзній частині дороги, особливо при наявності сніжних заносів і ожеледиці:
дуже важливо правильно підбирати одяг і взуття відповідно до погодних умов;
дотримуватись правил безпеки при занятті зимовими видами спорту, а також при іграх, не залишати дітей одних без нагляду дорослих;
водії транспортних засобів повинні суворо дотримуватись правил дорожнього руху і виявляти підвищену увагу, дотримуватись швидкісних режимів і максимально уважно відноситись до всіх учасників дорожнього руху.
Правила безпеки при ОЖЕЛЕДИЦІ:
- Не поспішайте: що повільніше ви йдете, то меншим є ризик впасти і травмуватися.
- Не тримайте руки в кишенях: це дуже допоможе при падінні.
- Присядьте, якщо відчуваєте, що втрачаєте рівновагу: це допоможе втриматися на ногах, а у разі падіння - падати буде не так високо і не так боляче.
- Тримайтеся осторонь будівель, щоби захистити себе від падіння бурульок.
- Сконцентруйтесь, коли переходите дорогу: гальмівний шлях при ожеледиці значно збільшується.
- Не взувайтесь у чоботи на високих підборах: ідеальний варіант - зручне взуття з рельєфною підошвою.
При занятті зимовими видами спорту використовуйте захисні засоби – налокітники, наколінники, шлем. Навчіть свою дитину безпечному катанню на ковзанах і санчатах.
Під час новорічних свят, хочеться зменшити можливості отримання травм в результаті використання різноманітних піротехнічних виробів, які дуже часто стають причиною тяжкого опіку або навіть смертельного випадку.
Зимовий період характеризується зниженням температури повітря,
що досить часто призводить до ПЕРЕОХОЛОДЖЕНЬ і ОБМОРОЖЕНЬ
Варто пам'ятати, що організм людини підтримує стабільну температуру тіла. Відхилення від цього показника на 2-2,5ºС може призвести до порушень фізіологічних функцій. Так, переохолодження знижує імунну систему й може викликати низку захворювань. Зокрема: застуди, тонзиліти, фарингіти, бронхіти, артрити тощо.
Розрізняють місцеве і загальне переохолодження. При місцевому переохолодженні частіше пошкоджуються відкриті ділянки тіла - обличчя, ніс, вуха, пальці рук тощо. Шкіра на обморожених ділянках тіла спочатку біліє, втрачає чутливість. Невралгію лицьового нерва ризикують отримати ті, хто не одягає взимку шапку.
При охолодженні всього організму наступає загальне замерзання. У холодну погоду воно найбільш небезпечне для немовлят, людей похилого віку, людей із серцево-судинними недугами, захворюваннями щитоподібної залози, недостатньою вагою, знесилених дієтами, хронічними недугами, алкогольним сп'янінням, постійним перебуванням на морозі.
***
ОЗНАКИ ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ
У дорослих:
- тремтіння,
- виснаження,
- втрата пам’яті,
- нечітка вимова,
- млявість,
- сонливість,
- людина не може чітко мислити, не може тримати предмети («все валиться з рук»).
У дітей ознаки переохолодження можна помітити, якщо шкіра яскраво-червона та холодна, а вони самі дуже мляві.
ДІЇ при ПЕРЕОХОЛОДЖЕННІ
Якщо температура тіла вища за 34 градуси, зігрійте людину в теплому приміщенні, дайте випити теплий напій (в жодному разі не алкогольний!), поїсти. Якщо на людині мокрий одяг – зніміть його.
Якщо ж температура тіла нижча за 34 градуси, потрібна госпіталізація. При температурі 28 градусів і нижче життя людини опиняється під загрозою.
***
ОЗНАКИ ОБМОРОЖЕННЯ
Обмороження – ушкодження ділянок тіла внаслідок впливу низької температури. Обмороження може завдати серйозної шкоди організму, а важкі випадки можуть призвести навіть до ампутації.
Найвразливішими є відкриті ділянки шкіри: ніс, вуха, щоки, підборіддя, пальці рук або ніг. Тому переконайтеся, що вони захищені теплим сухим одягом, коли виходите на вулицю в мороз.
Про обмороження сигналізують такі ознаки:
- білий або сіро-жовтий колір ділянок шкіри
- тверда на дотик, воскова шкіра
- оніміння
ДІЇ при ОБМОРОЖЕННІ
Одразу зверніться до лікаря!
В жодному разі не розтирайте шкіру снігом, не опускайте уражені кінцівки у гарячу воду та не прикладайте їх до батареї. Якщо ви обморозили ноги або пальці ніг, намагайтесь не наступати на них. Це може призвести до більшого ураження.
Якщо ви чекаєте на допомогу, то можете накласти термоізольовану пов’язку (ватно-марлеву, бавовняну тощо) для зігріву. Якщо на людині мокрий одяг – зніміть його. Зігрійте людину ковдрою. Дайте теплий напій (не алкогольний!) та за необхідності знеболювальне. Не чіпайте обморожені ділянки тіла, не масажуйте їх.
***
Профілактика ПЕРЕОХОЛОДЖЕНЬ і ОБМОРОЖЕНЬ
Кілька порад, які допоможуть уникнути переохолодження та обмороження:
- Багатошаровість одягу: між шарами одягу утворюється повітряний прошарок, який утримує тепло;
- Шапка і рукавиці - обов’язково: через долоні та оголену голову ви втрачаєте чимало тепла і можете захворіти;
- Взуття із товстою підошвою: воно має бути просторим, добрим за розміром та не стискати ногу, щоби підтримувати нормальний кровообіг;
- Рух: не стійте на місці, рухи прискорюють кровообіг не дають замерзнути; Для посилення кровообігу рухайте руками, пальцями ніг. Водночас, уникайте перевтоми: коли ви втомлені, то втрачаєте тепло швидше.
- Не носіть важке. Важка ноша може перетиснути судини, внаслідок чого може виникнути обмороження.
- Ситість: обов’язково поїжте перед виходом на вулицю;
- Тепле пиття: плануєте деякий час бути на вулиці - візьміть із собою термос з чаєм;
- Заходьте в тепле приміщення кожні півгодини: відчуваєте печіння на шкірі — шукайте, де зігрітися;
- Не торкайтесь металу (руками або язиком). Ви ризикуєте обморозити шкіру у місці контакту.
- Не носіть металеві прикраси: так ви уникнете ризику обмороження окремих ділянок чи холодових травм.
- Не куріть і не намагайтесь зігрітись алкоголем: куріння зменшує швидкість кровообігу в кінцівках, а алкоголь лише створює ілюзію тепла, а насправді призводить до величезної його втрати;
- Будьте обережні, якщо працюєте з бензином при мінусовій температурі: можливе обмороження, якщо бензин потрапить на шкіру. Тож використовуйте водонепроникні рукавички.
- Стежте за прогнозом погоди. Не виходьте з дому без нагальної потреби, якщо температура повітря нижча -10ºС. Уникайте подорожей на далекі відстані. Дбайте про те, щоб ваш мобільний телефон був завжди зарядженим.
- Не будьте байдужими до оточуючих: підкажіть адресу пункту обігріву тим, хто цього потребує.
Через тривалий вплив низької температури тіло втрачає тепло швидше, ніж його виробляє. Дуже низька температура тіла призводить до того, що людина не може чітко мислити та пересуватись.