У Лікувально-діагностичному центрі імуноферментний аналіз виконується з використанням:
- автоматичного іммунофлюоресцентного аналізатора "miniVIDAS" ("BioMerieux", Франція);
- імунохімічного електрохемілюмінесцентного автоматичного аналізатора COBAS e 411 (Roche Diagnostics GmbH)
- автоматизованого аналізатора мікропланшетів ELx808 (Німеччина),
- обладнання виробництва "HUMAN" (Німеччина) і "Bio-Rad" (США);
- тест-систем виробництва Франція, Німеччина, Італія, США і ін.
В даний час проводяться дослідження широкого спектру маркерів патологічних процесів.
– Гепатити
На сьогоднішній день проблема гепатитів, що викликаються вірусами А, В, С, D і іншими, має важливе соціально-економічне значення, пов'язане зі значним поширенням цієї патології, високим рівнем захворюваності, часто важким перебігом, схильністю до хронізації процесу і ускладнень. Можливі безсимптомні форми інфекції.
Якісна первинна діагностика гепатиту, прогноз перебігу захворювання, вибір лікування і оцінка його ефективності на сучасному етапі неможлива без комплексного лабораторного обстеження, що включає біохімічні, молекулярно-генетичні, імунологічні і морфологічні тести. За допомогою імуноферментного аналізу визначаються специфічні маркери гепатиту - відповідні антитіла і антигени. Детальна інформація по вірусних гепатитів В і С представлена в розділі "спеціалізована інформація".
– Урогенітальный хламідіоз
Для виявлення даного виду патології доцільно застосовувати спектр різних методів діагностики, основним з яких є метод ПЛР. Визначення антитіл до Chlamidia trachomatis є допоміжним тестом, тому що чутливість методу коливається від 44 до 96%, що пов'язано з низькою імуногенністю хламідій, клінічною формою хламідіозу: при гострому захворюванні і високій активності імунної системи пацієнта частота виявлення антитіл висока, а при безсимптомних формах - низька. В середньому, антитіла виявляються у 55-65% хворих.
– TORCH-інфекції
TORCH-інфекції представляють собою групу інфекцій, що передаються від матері плоду і здатні викликати його ураження. Це токсоплазмоз, краснуха, цитомегаловірусна і герпесвірусна інфекції (в т.ч. інфекція, що викликається вірусом Епштейна-Барр та ін.) Тому діагностика цих інфекцій актуальна у жінок до і під час вагітності (як мінімум 3 рази - в першому, другому і третьому триместрах), а також у новонароджених (в парі "мати-дитя").
Збудники цих інфекцій характеризуються тривалим, часто довічним, перебуванням в організмі людини, що супроводжується постійною циркуляцією в крові маркера інфекції - специфічних антитіл класу G. Такі антитіла виявляються більш, ніж у 90% дорослих людей.
З метою отримання більш точних даних щодо термінів зараження і тривалості інфекційного процесу в Діагностичному центрі пропонується визначення авідності антитіл класу G до токсоплазми і цитомегаловірусу.
– Інфекція, що викликається вірусом Епштейна-Барр
Визначення специфічних антитіл класів М і G до різних антигенів цього вірусу (капсидному, раннього і ядерного антигенів) дозволяє діагностувати стадію і форму інфекційного процесу (гостра форма - "інфекційний мононуклеоз").
– Кір, краснуха
Виявлення антитіл до цих вірусів служить для підтвердження діагнозу, особливо, у випадках стертих, атипових форм, а також для діагностики перенесеного захворювання і оцінки напруженості імунітету.
– Цукровий діабет
На сьогоднішній день цукровий діабет є найпоширенішою гормональної патологією. У Діагностичному центрі для діагностики та оцінки перебігу діабету, пропонується дослідження глюкози в крові і сечі, проведення глюкозотолерантного тесту, дослідження глікозильованого гемоглобіну, С-пептиду, інсуліну. Для діагностики діабетичної нефропатії (в ранній стадії) пропонується визначення кількості мікроальбуміну в сечі.
– Хелікобактеріоз
Бактерія Helicobacter pilori викликає гастрит типу В і виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки. Визначення антитіл по специфічності і чутливості майже не поступається гастроскопії і дихальному тесту з сечовиною і є щадним для пацієнта (що особливо актуально для дітей). Визначення антитіл класу G свідчить про інфікування, а наявність антитіл класу А - про активність стадії інфекції. Визначення антитіл є хорошим методом контролю за ефективністю лікування - рівень антитіл потрібно визначити до початку лікування і через 4-6 тижнів після його закінчення: зниження рівня антитіл класу G і зникнення антитіл класу А (при їх наявності до лікування) говорить про успішність лікування.
– Бета-2-мікроглобулін
Дуже важливий тест для діагностики функціонального стану нирок: визначення його в сечі важливо для діагностики нефропатій різної етіології. Збільшення концентрації в крові говорить про зменшення клубочкової фільтрації і розвитку ниркової недостатності. Також підвищується рівень цього маркера при аутоімунних захворюваннях, імунодефіцитах, гемобластозах.
– Аутоімунні захворювання
Антиядерні антитіла і антитіла до двуспіральної ДНК - тести на системні захворювання сполучної тканини, особливо, системного червоного вовчака - ВКВ (дослідження крові на LE-клітини для діагностики ВКВ на сучасному етапі вважається малоінформативною). Визначення антитіл до кардіоліпіну служить для діагностики антифосфоліпідного синдрому. Антимітохондріальні антитіла необхідно визначати як маркер первинного біліарного цирозу печінки. Аутоіммунна стандартна панель застосовується для початкової диференціальної діагностики аутоімунних захворювань.
– Маркери ураження міокарда
Діагностика інфаркту міокарда (зокрема, мікроінфаркту) буває обтяжена, особливо у літніх пацієнтів, при повторних інфарктах, у осіб із супутніми захворюваннями. В даний час ведуча роль в діагностиці такої патології відводиться лабораторним дослідженням: це визначення тропоніну, міоглобіну, а також ферментів креатинфосфокінази, лактатдегідрогенази і їх ізоферментів, аспартатамінотрансферази. Перевагами цих тестів є швидкість отримання результату.
– Ферритин
З його допомогою діагностують стани, пов'язані з порушенням метаболізму заліза. Також ферритин є одним із маркерів острофазової відповіді, онкомаркером.
– Онкомаркери
У Діагностичному центрі методом ІФА можна визначати ряд маркерів, які продукуються в кров пухлинами. Однак необхідно пам'ятати, що не існує "ідеальних маркерів", і такі дослідження необхідно проводити тільки в комплексі з іншими лабораторними та інструментальними методами.
– Дослідження функціонального стану гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової системи
Дослідження включає визначення кортизолу в крові, дегідроепіандростерона-сульфату (ДГЕА-с).
Визначення кортизолу в крові і вільного кортизолу в сечі замінює дослідження 17-оксикортикостероїдів (17-ОКС) в сечі. ДГЕА-с, що має андрогенну активність, становить основну фракцію 17-кетостероїдів (17-КС). Визначення його в крові дозволяє відмовитися від визначення в сечі 17-КС.
– Пренатальна діагностика
У нашому центрі для діагностики патологічних станів при вагітності та порушень розвитку плода пропонується визначення наступних маркерів: вільний естріол (Е3), альфафетопротеїн (АФП), хоріонічний гонадотропін (бета-ХГЛ), асоційований з вагітністю плазмовий білок А (РАРР-А). Ці маркери необхідно визначати в динаміці.
– Алергодіагностика
Кваліфікована діагностика дозволяє поставити діагноз алергічного захворювання вже на ранніх етапах, що сприяє профілактиці та подальшому ефективному лікуванню даної патології. Основним аналізом в цій області є визначення концентрації імуноглобуліну Е, як загального, так і до різних специфічних алергенів.